Tento web už je jen archiv. Sledujte digitalnisvobody.cz

Vítězové minulých ročníků

Ročník 2015

Výsledky jedenáctého ročníku anticen pro největší slídily Big Brother Awards byly vyhlášeny v pražském Studiu Alta dne 18. 2. 2016. Anticeny, udělované ve čtyřech kategoriích, získali Policie ČR, Ministerstvo financí, výrobce hraček Mattel a ministr Chovanec. Jediná pozitivní cena pak putovala k rakouskému právníkovi a aktivistovi Maxovi Schremsovi.

Podrobnosti k výkercům a jejich zdůvodnění viz Výsledky soutěže za rok 2015.

 

Ročník 2014

Díky jubilejnímu 10. ročníku jsme se s prosbou o spolupráci rozhodli oslovit aktivační agenturu Geometry Global Prague (GG), která pro nás zdarma vymyslela kampaň a zároveň pomohla s její realizací. Rozhodli jsme se také pro zúžení kategorií z 8 na 5 (4 anticeny a 1 pozitivní cena). Celá kampaň začala již upozorněním na favority z řad nominovaných formou online vizuálů a také především nasvěcováním jejich budov. Za tento počit pak GG vyhrálo 1. místo v České ceně za Public Relations v kategorii Akce a události. 

Devítičlenná porota vybírala vítěze z padesáti nominací zaslaných širokou veřejností. Anticeny udělované nově ve čtyřech kategoriích získali Google za dlouhodobé pročítání našich e-mailů za účelem cílení reklamy, Ministerstvo financí za návrh zákona o prokazování původu majetku, Samsung za výrok o šmírování citlivých hovorů v domácnosti prostřednictvím Smart TV obsažený v pravidlech ochrany soukromí uživatelů a MAFRA, a. s. za uveřejnění přepisů odposlechů telefonních hovorů Petra Nečase a Jany Nagyové-Nečasové. Jediná pozitivní cena pak putuje šéfovi automobilky Volkswagen Martinu Winterkornovi.

Podrobná odůvodnění výherců viz Výsledky soutěže za rok 2014.

 

Ročník 2013 

Devátý ročník soutěže pro největší slídily za rok 2013 se tentokrát konal v kině OKO 16. ledna 2014. Slavnostní udílení 7 anitcen a jedné ceny pozitivní uváděl Martin Sedláček, Josef Rosen, Jitka Říčařová a jejich loutkohra. Devátý ročník bylo také nové možné podpořit přes crowdfundingový portál HitHit.com, kde se nám díky štědrým přispěvatelům podařilo vybrat 100 % částky a kampaň na skončila úspěšně.

Z domácích vítězů anticeny za rok 2013 je nutné zmínit vítěze kategorie Dlouhodobý slídil, kterým se stalo Ministerstvo zdravotnictví za organizaci sběru krevních vzorků novorozenců. V současné době jsou ve čtyřech českých nemocnicích uchováváno bez dostatečného důvodu více než 3 miliony krevních vzorků získaných při tzv. novorozeneckém screeningu. Nejstarší jsou z poloviny 80. let. Podle poroty jsou vzorky potenciálně zneužitelné například k provádění analýz DNA. Navíc neexistuje dostatečný důvod proč by měly být uchovávány po dobu až 100 let, jak je tomu v současnosti.

Kompletní výsledky viz Výsledky soutěže za rok 2013.

  

Ročník 2012

Výsledky osmého ročníku soutěže pro slídily v našem soukromí Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra) za rok 2012 byly vyhlášeny 16. ledna 2013 v kině Atlas na slavnostním večeru organizovaném už tradičně občanským sdružením Iuridicum Remedium. Sedmičlenná porota složená z odborníků na nové technologie, právníků, obránců lidských práv a novinářů vybírala vítěze z nominací zaslaných širokou veřejností. Anticeny se udílejí v celkem sedmi kategoriích jako např. Dlouhodobý slídil, Největší firemní slídil, Právní norma Velkého bratra či Výrok Velkého bratra. Pravidelně se uděluje i pozitivní cena jako ocenění za ochranu soukromí. Z letošních výherců lze zmínit Ministerstvo práce a sociálních věcí za projekt sKarty, Prahu 13 za přebujelý kamerový systém nebo lyžařská střediska, která zavedla nové způsoby kontroly lyžařů s permanentkami.

Důvodem pro udělení ceny Ministerstvu práce a sociálních věcí za projekt “sKarty” je vedle nešťastného spojení identifikační a platební funkce zejména fakt, že databáze osob, kterým má být sKarta vydána, byla ze strany MPSV předána soukromé bance – České spořitelně. “MPSV se v minulém roce obzvláště činilo a vedle sKarty můžeme vzpomenout i problematickou databázi žadatelů o sociální dávky nebo podporu další, tentokrát zaměstnanecké kartě v závěru roku,” uvedl Jan Vobořil z IuRe. Ze zaslaných nominací byla také vybrána Nebezpečná nová technologie používána českými zimními středisky ke sledování lyžařů. Ve snaze zabránit přeprodávání permanentek a skipasů přistoupili někteří provozovatelé lyžařských areálů k zavedení nového kontrolního systému. Ten shromažďuje osobní údaje lyžařů, a to zejména fotografie obličeje a údaje o výšce.

Celé viz Výsledky soutěže za rok 2012
 

 

Ročník 2011

Výsledky sedmého ročníku soutěže pro narušitele soukromí Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra) byly 18. ledna 2012 vyhlášeny na slavnostním večeru v Divadle Archa. Odborná porota letos vybírala výherce z více jak 120 nominací zaslaných veřejností. Mezi největší narušitele soukromí porota zařadila mj. Ministerstvo zdravotnictví za dlouhodobé porušování práva na soukromí zbytečným zpracováváním osobních údajů ve zdravotních registrech, dále pak Český statistický úřad za sčítání lidu v roce 2011. Porota „ocenila“ také Dopravní podnik hlavního města Prahy za přípravu systému bezpečnostních kamer s funkcí rozpoznávání obličeje a detekcí podezřelého chování, nebo Úřad pro bezpečnost dopravy za porušování občanských práv cestující veřejnosti při dopravních kontrolách (Transportation Security Administration).

Cenu opakovaně získala i Evropská komise za Návrh směrnice o používání údajů jmenné evidence cestujících (PNR). V kategorii výrok roku zvítězila předsedkyně České demografické společnosti prof. Jitka Rychtaříková za výroky v rozhovoru s Jakubem Pokorným z MF Dnes, kde vyjádřila zvláštní vztah ke sběru dat v rámci sčítání lidu a ochraně soukromí. Pozitivní cenu získal Seznam.cz za podmínky ochrany osobních údajů svých služeb, které jsou v porovnání s ostatními srovnatelnými subjekty vůči uživateli férové a společensky odpovědné.

Celé viz Výsledky soutěže za rok 2011

 

Ročník 2010

Výsledky šestého ročníku soutěže byly  vyhlášeny 10. listopadu 2010 na slavnostním večeru v pražském BIO OKO. Odborná porota vybírala výherce z více jak 140 nominací zaslaných veřejností.  Mezi největší narušitele soukromí zařadila mj. Policii České republiky za závažné a dlouhodobé zasahování do soukromí občanů, zejména za archivaci fotografií aut i jejich řidičů pořízených z kamerových systémů, za rozsáhlé nadužívání žádostí o přístup k citlivým údajům z mobilů, dále pak sociální síť Facebook za to, že technickým nastavením i klamavou taktikou tlačí uživatele, aby k soukromým údajům ze svých profilů umožnili přístup komukoli. Porota „ocenila“ také Ministerstvo vnitra ČR za bojkotování přípravy legislativy, která by mohla zlepšit ochranu osobních údajů při využívání kamerových systémů, odposlechů a databází DNA, nebo Evropskou unii za financování projektu INDECT, jehož cílem je vývoj systému detekce abnormálního chování. Cenu získala i Evropská komise za dohodu ACTA a technologie GPS za potenciál zneužití ke sledování automobilu bez vědomí majitele.

V kategorii výrok roku zvítězil zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg, který tvrdí, že právo na soukromí je prostě jen sociální norma, která se v čase vyvíjí – a lidé jsou prý dnes s úplným odbouráním soukromí spokojeni, éra soukromí skončila. Pozitivní cenu získali občané Víru nad Svratkou spolu s místním obecním zastupitelstvem.  za to, že se postavili kamerovému systému ve své obci, který Povodí Svratky instalovalo na hrázi Vírské nádrže.

Více viz Výsledky soutěže za rok 2010

Ročník 2009

Na slavnostním večeru v pražském Divadle Na Prádle byly 12. listopadu 2009 vyhlášeny výsledky pátého ročníku soutěže Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra). Z téměř osmdesáti nominací zaslaných veřejností je vybrala odborná porota.

Mezi největší narušitele soukromí porota zařadila mj. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR za sbírání informací o žácích a studentech, společnost Nokia za snahu legalizovat slídění v e-mailech svých zaměstnanců, komunitní síť Facebook za nedůsledný přístup k ochraně soukromí svých uživatelů, Ministerstvo zdravotnictví, SÚKL a Národní zdravotní registry, nebo francouzskou právní normu přezdívanou HADOPI (elektronická gilotina).
V kategorii výrok roku zvítězil generální ředitel Sazky, který navrhuje, aby hrací automaty byly doplněny čtečkami občanských průkazů. Podle něj by tak přestali hazard hrát lidé, kteří žijí jen ze sociálních dávek a nezletilí. „Je to volba mezi větším dohledem nad soukromím a růstem gamblerství,“ tvrdí Aleš Hušák.
Pozitivní cenu porota udělila občanům Íránu za bojkotování telefonů Nokia Siemens, protože firma prodala íránskému režimu systém pro dohled nad komunikacemi.

Více viz Výsledky soutěže za rok 2009

Ročník 2008

Na slavnostním večeru v pražském prostoru NoD byly vyhlášeny výsledky čtvrtého ročníku soutěže Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra). Odborná porota je vybrala z více než sedmdesáti nominací zaslaných veřejností. Za největší narušitele soukromí označila mj. magistrát hl. m. Prahy, vládu Spojených států, Společnost AQER.CZ za nabídku softwaru Spying, Deutsche Telekom, návrh elektronických vinět pro placení dálničních poplatků a návrh nařízení Evropské komise, které by vůči cestujícím v celé EU „z důvodů bezpečnosti“ zavedlo „virtuální tělesné prohlídky“ (jinak též „svlékací kamery“). Pozitivní cena byla udělena německé organizaci AK Vorrat za kampaň proti uchovávání dat o elektronické komunikaci a převzala ji zástupkyně pracovní skupiny Suat Kasem.

Více viz Výsledky soutěže za rok 2008.

 

Ročník 2007

ObrázekCena za výrok Velkého bratra 2007 Na slavnostním večeru v pražském prostoru NoD byly vyhlášeny výsledky třetího ročníku soutěže Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra). Odborná porota je vybrala z více než sedmdesáti nominací zaslaných veřejností. Za největší narušitele soukromí označila mj. Ministerstvo vnitra, magistrát města Plzně, vládu Spojených států, projekt DNA test.CZ a loni přijatou novelu trestního řádu a zákona o Policii, která umožňuje násilné odbírání vzorků DNA. viz Výsledky soutěže za rok 2007

 

Ročník 2006

 

Slavnostní vyhlášení výsledků druhého ročníku soutěže Big Brother Awards proběhlo 30.10.2006 v divadle Alfred ve dvoře. Mezi "oceněnými" jsou například: za konstrukci daňového identifikačního čísla Ministerstvo financí, za uchovávání dat klientů Komerční banka a za rejstříky leteckých pasažérů zase vláda USA. Jedním z největších "slídilů" jsou podle sdružení IR rovněž České dráhy. Kdo všechno získal cenu Velkého Bratra viz Výsledky soutěže za rok 2006, k dispozici je také streamovaný video záznam z ceremonie.

 

Ročník 2005

Big Brother Awards (ceny pro Velkého bratra) nazvané podle postavy z románu George Orwella 1984 byly v České republice předávány poprvé 28. října 2005 v divadle Na zábradlí. Zde je přehledný seznam vítězů za rok 2005.

/p

Kdo jsme

  • Tento web provozuje iure, neziskovka zabývající se ochranou občanských svobod.
     

Logo IuRe


 

Naše další weby

bba web

IuRe je členem

Internet Defense League