Vyhlášení nominací třetího ročníku soutěže Big Brother Awards

12. 6. 2007 | 13:26

Nevládní organizace Iuridicum Remedium (www.iure.org) vyhlásila třetí ročník soutěže o největší slídily. V rámci právě otevřeného nominačního kola Big Brother Awards může veřejnost přes www stránky projektu (www.slidilove.cz) posílat své tipy na komerční firmy i státní instituce, které nejvíce zasahují do soukromí občanů.

Z navržených kandidátů vybere výherce porota složená z odborníků na nové technologie, právníků, obránců lidských práv a novinářů. Výsledky soutěže budou oznámeny na slavnostním večeru, který se uskuteční 14. listopadu v Experimentálním prostoru Roxy / NoD. Soutěž Big Brother Awards se koná v téměř dvacítce evropských zemích a jejím cílem je upozornit na aktuální hrozby pro soukromí občanů. V České republice proběhla soutěž již dvakrát a ceny byly udělovány v sedmi kategoriích: Dlouhodobé porušování lidského soukromí, Největší firemní slídil, Největší úřední slídil, Nebezpečná nová technologie, Právní norma Velkého bratra, Slídil mezi národy a Výrok Velkého bratra. Ceny ve stejných kategoriích budou rozděleny i letos. V minulých ročnících byly anticenou „odměněny“ tyto instituce a jednotlivci: Ministerstvo financí, Komerční banka, vláda Spojených států amerických, exposlanec Doc. Ing. Miloš Titz, CSc, České dráhy, Czech Credit Bureau, a.s. (CCB), Tesco, a.s., Evropská komise, bývalý policejní prezident Jiří Kolář, Ministerstvo vnitra. Každoročně je též udělována pozitivní cena za ochranu soukromí, kterou v minulosti obdržela organizace European Digital Rights a kryptolog Phil Zimmermann.

Na tiskové konferenci také organizátoři spolu s předním českým kryptologem Tomášem Rosou varovali před nedostatečnou ochranou osobních dat spojenou s právě zaváděnou Univerzální kartou Pražana (www.opencard.cz). Údaje na kartě totiž může číst bez vědomí jejího držitele prakticky každý. Neanonymizovaná karta navíc umožňuje zúčastněným firmám shromažďovat informace o nákupních zvyklostech jednotlivých zákazníků (více informací naleznete v příloze).

Mgr. Filip Pospíšil JUDr. Ing. Helena Svatošová
Nevládní organizace Iuridicum remedium
kancelář: Husinecká 21, 130 00 Praha 3
tel: 222 515 564 mobil:776 590 170

http://www.iure.org/
http://www.bigbrotherawards.cz
http://www.slidilove.cz

Kdo jsme

  • Tento web provozuje iure, neziskovka zabývající se ochranou občanských svobod.
     

Logo IuRe


 

Naše další weby

bba web

IuRe je členem

Internet Defense League