Tento web už je jen archiv. Sledujte digitalnisvobody.cz

TTIP vadí i Američanům, chystají přes 50 protestů

10. 4. 2015 | 09:34

Kontroverzní Dohoda o transatlantickém obchodním a investičním partnerství mezi EU a USA (tzv. TTIP) vzbuzuje v Evropské unii bezprecedentní vlnu občanské aktivity a odporu. Celoevropská petice žádající zastavení vyjednávání TTIP byla v rekordním čase dvou měsíců podpořena jedním milionem evropských občanů. TTIP je vnímána velmi problematicky i za oceánem. Američané plánují přes padesát protestů zaměřených proti TTIP.

Melinda St. Louis z americké organizace Public Citizen k tomu dnes na tiskové konferenci české kampaně Špatný vTTIP, upozorňující na rizika TTIP, dodala: „Sdílíme s našimi kolegy v České republice obavy o bezpečnost potravin, ceny léků, soukromí dat, regulace chemikálií a klimatickou politiku. A proto v solidaritě s Evropany mobilizujeme proti korporátní agendě TTIP. V USA se v této chvíli plánuje přes padesát protestů proti TTIP, jako součásti Global Trade Day.

18. dubna proběhnou po celém světě stovky protestů upozorňujících na negativní dopady obchodních a investičních dohod. Akce pod názvem Global Trade Day byla vyhlášena mezinárodní aliancí zástupci občanské společnosti a odbory. Cílem Global Trade Day je upozornit na to, jak dohody o volném obchodu ohrožují demokratická práva, potravinovou suverenitu, pracovní místa a životní prostředí. Akce jsou naplánovány i v České republice. Mluvčí kampaně Špatný vTTIP k tomu dodává: „Česká vláda dlouhodobě přistupuje k vyjednávané smlouvě TTIP velmi ležérně, jako by si nepřipouštěla žádná z obrovských rizik, na které upozorňují představitelé Německa, Francie a dalším evropských zemí. Našim cílem je v rámci Global Trade Day upozornit na fakt, že smlouva TTIP je velmi kriticky vnímána, jak napříč Evropou, tak ve Spojených státech.

 

 

Fond pro NNO

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. | www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Kdo jsme

  • Tento web provozuje iure, neziskovka zabývající se ochranou občanských svobod.
     

Logo IuRe


 

Naše další weby

bba web

IuRe je členem

Internet Defense League