Skarty pravděpodobně definitivně skončí, ale i tak je potřeba sledovat, jaký konec to bude

13. 8. 2013 | 10:44

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek 8. 8. 2013 schválila konec sKaret i systému sociálního účtu u České spořitelny. Poslanecké iniciativě poslanců ODS se tak nepodařilo ani protlačit pozměňovací návrh, kterým by došlo k zavedení tzv. chráněných účtů, které by fakticky znamenaly utvrzení výlučné pozice České spořitelny ve vztahu k výplatě sociálních dávek. Výzvu k odmítnutí tohoto návrhu jsme rozeslali všem poslancům i poslankyním před čtvrtečním hlasováním. Návrh byl schválen v podobě pozměňovacího návrhu Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny, takže ho musí ještě posvětit Senát a prezident. Zde ovšem neočekáváme zásadní problém.

Jsme rádi, že naše několikaměsíční kampaň proti sKartě dosáhla úspěšného výsledku. Za důležitý bod považujeme zejména výsledek kontroly sKaret provedené Úřadem pro ochranu osobních údajů na základě našeho podnětu, jehož výsledkem bylo konstatování nezákonnosti předání osobních údajů České spořitelně. Právě tento verdikt donutil Ministerstvo práce a sociálních věcí otevřít znovu legislativu upravující sKartu. Po neúspěšných pokusech, které měly změnit zákony tak, aby bylo předání údajů České spořitelně legalizováno bylo logickou cestou zrušení sKaret jako celku.

Pokud skutečně nenastanou žádné komplikace, tak bude nutné sledovat i dotažení zrušení sKaret do konce. To znamená zejména likvidaci osobních údajů, které Česká spořitelna nelegálně zpracovává, ale i jednání o případných kompenzacích pro Českou spořitelnu, které podle některých názorů možná budou muset být vyplaceny na základě uzavřené smlouvy s MPSV. Podle našeho názoru je tato smlouva od počátku neplatná, což muselo být oběma stranám, které se podílely na přípravě smlouvy s pomocí svých právních aparátů zřejmé. Česká spořitelna tak podle našeho názoru žádný nárok na kompenzace nemá

 

Aktualizace 16. 9. 2013

Senát potvrdil zrušení sKarty a jejímu konci tak už zřejmě nic nestojí v cestě. Bude to úspěšné ukončení naší zhruba rok trvající kampaně za její zrušení, během níž jsme dosáhli mimo jiné toho, že ÚOOÚ označil na základě našeho podnětu sKartu za nelegální, a že jsme naší výzvou poslancům přispěli k těsnému rozhodnutí sněmovny o úplném ukončení projektu. Více např. v článku na Aktuálně.cz.

Jsme rádi, že se nám uvolní hlavy a ruce pro boj proti dalším kartám, které nás čekají po volbách.

Kdo jsme

  • Tento web provozuje iure, neziskovka zabývající se ochranou občanských svobod.
     

Logo IuRe


 

Naše další weby

bba web

IuRe je členem

Internet Defense League