sKartám žádné opravy nepomohou, jsou od počátku špatně nastaveny. Měly by co nejdříve skončit

10. 4. 2013 | 16:40

Fond Otakara Motejla (logo)Společná tisková zpráva | Praha, 10. dubna 2013 – „sKarty nemají zdravé jádro, protože myšlenka spojení jejich identifikační a platební funkce je od počátku špatná. Považujeme také za nemožné, aby soukromá banka byla schopna sladit úkoly veřejné správy, zde konkrétně v oblasti administrace sociálních dávek, s vlastním podnikatelským zájmem,“ říká Jan Vobořil, výkonný ředitel Iuridicum Remedium, a dodává: „Nedokážeme si představit, že by se na takto hliněných nohou dalo postavit cokoli smysluplného.“ IuRe spolu s Fondem Otakara Motejla, který na projektu s organizací spolupracuje, proto požaduje urychlené ukončení projektu.

Podle obou organizací by sKarty měly být zrušeny ještě před koncem června. „Do tohoto termínu má Ministerstvo práce a sociálních věcí projekt upravit na základě rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů, který tuto povinnost uložil na základě kontroly provedené na podnět IuRe," říká Jiří Knitl, manažer Fondu Otakara Motejla. IuRe rovněž podalo spolu s Národní radou osob se zdravotním postižením trestní oznámení na osoby zodpovědné za nezákonné předání osobních údajů České spořitelně. Podle Vobořila je bohužel pořád časté, že různé IT projekty na celostátní i regionální úrovni, ať už jsou to třeba Opencard nebo sKarta, jsou od počátku špatně nastaveny. „Praxe ukazuje, že i přes veškeré snahy se opravnými změnami problém pouze více a více prohlubuje," dodává Jan Vobořil.

Kromě projektu sKarta se IuRe letos prioritně zaměří zejména na oblast práv pacientů. Konkrétně jde o prosazování zrušení Národních zdravotních registrů, ve kterých jsou plošně shromažďovány citlivé osobní údaje o zdraví občanů bez jasného účelu a souhlasu těchto osob, a na prosazení dobrovolnosti při využívání elektronických zdravotních knížek, tzv. IZIP 2.0. „Projekty elektronického zdravotnictví čelí často problémům týkajícím se bezpečnosti, soukromí pacientů nebo efektivity využívání dat. Budeme proto usilovat o spolehlivé technické i systémové zabezpečení proti úniku a zneužití dat stejně jako o jasné vymezení účelů jejich používání a stanovení jasných pravidel pro přístup k těmto údaj. Projekty, které tyto podmínky nesplňují, nemohou podle nás naplnit zákonné požadavky na zpracování osobních údajů státní správou," uvedl Jan Vobořil.

 

Kontakty:

Jan Vobořil
výkonný ředitel
Iuridicum Remedium, o. s.
Pplk. Sochora 40, 170 00 Praha 7
e-mail: voboril@iure.org, mobil: 728 937 902
www.slidilove.cz, www.iure.org

Eva Karasová
manažerka komunikace
FOND OTAKARA MOTEJLA
Jeseniova 47, 130 00 Praha 3
e-mail: eva.karasova@motejl.cz, mobil: 602 470 323
www.motejl.cz

 

Kdo jsme

  • Tento web provozuje iure, neziskovka zabývající se ochranou občanských svobod.
     

Logo IuRe


 

Naše další weby

bba web

IuRe je členem

Internet Defense League