Prezentace z novinářského workshopu k data retention: Kdo, jak a proč slídí v našich mobilech a emailech?

29. 3. 2011 | 11:58

Prezentace a zvukový záznam z novinářského workhopu věnovaného tématu data retention, sbírání dat o komunikaci občanů, který proběhl 29. března v HUBu.

Zvukový záznam: http://official.fm/tracks/228992

Prezentace Petra Kučery - praktická ukázka toho, jak vypadají data o naší komunikaci a k čemu všemu je lze použít/zneužít

Pod pojmem "data retention" se skrývá suchý fakt, že data o elektronické komunikaci každé osoby v Česku jsou systematicky zaznamenávány a uchovávány po dobu šesti měsíců. Znamená to, že zákon ukládá telefonním operátorům a poskytovatelům připojení k internetu, aby si vedli složku o každém z nás. O každém telefonním hovoru, SMS zprávě nebo připojení k internetu existuje řádek záznamu - čas zahájení a ukončení komunikace, umístění v telekomunikační síti, číslo volané osoby. Řádky se záznamy komunikace mohou být nudným výpisem, nebo cenným zdrojem informací o našem chování. Záleží co chceme vědět a komu to poslouží...
Na workshopu si na praktickém příkladu ukážeme, co se ze záznamů o elektronické komunikaci můžeme konkrétně dozvědět a co to znamená pro soukromí občanů.

Prezentace Jana Vobořila - právní pohled na data retention a nejnovější informace k tématu

Je data retention porušením ústavně zaručeného práva na soukromí? A kam se bude v budoucnu ubírat úprava DR v Evropě? Shromažďování a využívání provozních a lokalizačních údajů (data retention) upravuje evropská směrnice a zejména pak právní řády jednotlivých členských zemí. Preventivní uchovávání údajů o každém z nás je problematické z hlediska ústavně zaručeného práva na soukromí. Výsledkem byly rozhodnutí např. ústavních soudů v Německu, Rumunsku, Bulharsku nebo Kypru, která v různé míře označila samotné data retention nebo jeho národní úpravu za neústavní.
Teoretická část workshopu má za cíl předat srozumitelnou formou nejnovější informace o poměrně složité problematice data retention, o právní úpravě a její ústavnosti, o vývoji v jednotlivých evropských zemích a o procesu vyhodnocování dopadů směrnice na úrovni EU.

Tiskové podklady pro novináře z workshopu ke stažení

 

 

Kdo jsme

  • Tento web provozuje iure, neziskovka zabývající se ochranou občanských svobod.
     

Logo IuRe


 

Naše další weby

bba web

IuRe je členem

Internet Defense League