Tento web už je jen archiv. Sledujte digitalnisvobody.cz

Představujeme porotce Big Brother Awards díl 2.: JUDr. Radim Polčák, Ph.D. a JUDr. Eliška Wágnerová, PhD.

31. 1. 2013 | 13:50

JUDr. Radim Polčák, Ph.D. - vedoucí Ústavu práva a technologií Masarykovy univerzity v Brně

Proč jste přijal nabídku být porotcem BBa 2012?

Protože Helence bych si to ze strachu nedovolil odmítnout. A taky proto, že mi to přišlo jako dobrý nápad. Doufám, že se na mě nenaštvete, ale myslím to fakt upřímně - když jsem takhle před deseti lety odpověděl komisi při přijímacím řízení do doktorského studia, dostal jsem za motivaci jeden bod z pěti (nezachránil to ani prof. Hajn, který pro odlehčení atmosféry citoval vtip z filmu Tenkrát na západě o chlapovi, co skočí jen ve spodkách do kaktusu). Zvláštní je, že mi to jako dobrý nápad přijde i teď s odstupem těch let a žádná jiná nebo lepší odpověď mě prostě za tu dobu nenapadla (a s BBa bych to viděl úplně stejně).

 

Co bude podle vašeho názoru v budoucnu největší hrozbou pro naše soukromí?

Podle mě to bude zmýlená muška ochránců. Máme instituce, ať už veřejné nebo občanské, které se zabývají ochranou soukromí, jsou v tom profesionální, mají k tomu prostředky i vůli a lidé na ně obecně dost spoléhají. Pokud se tyhle instituce začnou chytat prkotin nebo se nechají vábit lacinými tématy namísto těch důležitých, nezbude pak už nikdo schopný lidské soukromí skutečně chránit (protože normální lidé tuto schopnost s postupem času úplně ztratí). Je to jako s feministkami, které se namísto skutečných problémů faktické diskriminace nebo útisku žen starají o ptákoviny typu genderových stereotypů v pohádkách pro mimina.

 

Jak se tomu nejlépe bránit?

To je strašně těžké, protože právě na laciných tématech se dá nahnat společenský kapitál a tím i vliv, finance apod. Nic jiného, než svítit na ochránce (aby byli v tomhle směru osvícení) mě asi nenapadá... 

 

 

JUDr. Eliška Wágnerová, PhD. - senátorka, bývalá soudkyně Ústavního soudu ČR

Co bude podle vašeho názoru v budoucnu největší hrozbou pro naše soukromí?

Technologie všeho druhu.

 

Jak se tomu nejlépe bránit?

Bezhlavě je nezavádět ve státní správě a neukládat soukromým osobám jejich používání.

Kdo jsme

  • Tento web provozuje iure, neziskovka zabývající se ochranou občanských svobod.
     

Logo IuRe


 

Naše další weby

bba web

IuRe je členem

Internet Defense League