Tento web už je jen archiv. Sledujte digitalnisvobody.cz

Pracuje G8 na nové dohodě ACTA?

17. 4. 2012 | 16:04

Nedávno “leaknutý” dokument skupiny G8 (Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko, Velká Británie a USA) dává velmi silné signály, že vedoucí země, které aktuálně stojí za dohodou, pracují s tím, že ACTA má vážné problémy a musí být od základu přehodnocena, přepracována a ve své současné podobě opuštěna. Dokument zveřejnila organizace European Digital Rights(EDRi), jíž je IuRe členem.

Uniklý dokument, podle všeho připravený v rámci pracovní slupiny pro vymáhání práva, se zabývá některými body dohody, které byly terčem kritiky. Především se snaží vyvarovat opakování největších selhání ACTA – snahy o řešení, které by bylo univerzální pro všechny záležitosti duševního vlastnictví od padělání až po neautorizované kopírování digitálního zboží. Místo toho zužuje svůj zájem a zcela se zaměřuje pouze na padělání zboží a léčiv.

Bohužel se zcela nepoučili. Část věnovaná internetu zcela opomíjí řešit pravidla digitálního kopírování a její část je doslova převzatá z Výroční zprávy Bílého domu o prosazování práv duševního vlastnictví za rok 2011.

Dokument G8 se snaží „exportovat“ americkou politiku do role prostředníků v obchodě s fyzickými padělky. Zejména usiluje o to, aby se americké firmy staly jistou formou globální mimosoudní policie či vlády s povinnostmi od „vzdělávání“ občanů, přes dohled až po trestání firem a občanů na základě obvinění.

Tato opatření by měla zahrnovat odstranění celých doménových jmen z Internetu, vyloučení firem z výsledků vyhledávačů, odstranění reklamních služeb a blokování plateb pokud má poskytovatel/dodavatel služeb informace, že „možná podporuje transakci s padělaným zbožím“. Návrh na zprostředkovatele je jednoduše explicitním vyjádření toho, co mnozí zákonodárci nevidí implicitně obsaženo v současném návrhu ACTA - že globální společnosti téměř výhradně se sídlem v USA by byly zodpovědné za on-line dohled, včetně toho, že mají být soudcem, porotou a popravčím kdykoliv uznají z vhodné.

Hlavní otázky nyní jsou:

• Má nebo mohl by Evropský parlament prosazovat totálně vadnou dohodu ACTA v Evropě a ve světe, který je už úplně jinde?
• Daleko vážněji, bude opravdu 7 zemí z G8 podporovat návrh, který explicitně předává americkým firmám pravomoci dohlížet nad občany a jejich online obchody a aktivitami?

Dokument G8 : http://www.edri.org/files/G8.pdf
Volně přeloženo z anglického originálu zprávy EDRi: http://edri.org/g8
Výroční zprávy Bílého domu o prosazování práv duševního vlastnictví za rok 2011 v angl: http://www.whitehouse.gov/sites/default/files/omb/IPEC/ipec_annual_repor...

Kdo jsme

  • Tento web provozuje iure, neziskovka zabývající se ochranou občanských svobod.
     

Logo IuRe


 

Naše další weby

bba web

IuRe je členem

Internet Defense League