Nominujte slídily na Big Brother Awards!

6. 4. 2011 | 10:02

Nedovolte nenechavcům strkat prsty do svého soukromí. Ukažte na nejvlezlejší firmy, úřady či technologie a nominujte je na anticeny pro největší slídily Big Brother Awards 2011.

Počínaje 6. dubnem startují nominace na 7. ročník soutěže Big Brother Awards o anticeny pro největší slídily v našem soukromí. Slídily může nominovat kdokoliv, stačí vložit nominaci do formuláře na stránkách www.slidilove.cz. Vítěze vybere z došlých nominací odborná porota složená z odborníků na nové technologie, právníků, obránců lidských práv a novinářů. Adeptů na ocenění je celá řada. Rychle se rozvíjející technologie umožňují stále sofistikovanější sledování. Pod záminkou zajištění bezpečnosti nebo zjednodušení života se často zavádějí technologie a opatření, která mohou být nebezpečím pro naše soukromí – sledování kamerami, čipové karty, státní i soukromé databáze. "Nadšení z nových technologií je často provázeno podceňováním možných rizik pro narušení lidského soukromí. Stejné technologické řešení může znamenat přínos pro zvýšení efektivity nebo snížení nákladů, ale zároveň může být i velmi hrubým útokem na lidské soukromí. Pro výběr technologického řešení by proto mělo důležitou roli hrát i hodnocení dopadů na lidská práva," upřesňuje Petr Kučera z IuRe. Nedostatek respektu pro ústavní práva se projevil i v případě dlouhodobě kritizovaného sbírání údajů o naší elektronické komunikaci pro potřeby zpřístupňování policii. Ústavní soud rozhodl, že dotyčné ustanovení zákona o elektronických komunikacích odporuje českému ústavnímu pořádku a jako takové je rozsudkem zrušeno, což považujeme za obrovský úspěch.

Soutěž Big Brother Awards se koná ve více než desítce evropských zemích a má za cíl upozornit na rizika, která ohrožují soukromí občanů. V České republice byla soutěž poprvé uspořádána v roce 2005. Z návrhů zaslaných veřejností bude odborná porota letos opět udělovat ceny v sedmi kategoriích – Dlouhodobé porušování lidského soukromí (pro soukromé firmy nebo státní instituce), Největší firemní slídil (pro komerční firmy), Největší úřední slídil (pro státní instituce), Nebezpečná nová technologie, Právní norma Velkého bratra, Slídil mezi národy, Výrok Velkého bratra a pozitivní cenu za počin na ochranu soukromí.

V minulém ročníku mezi největší narušitele soukromí porota zařadila mj. Ministerstvo vnitra ČR za bojkotování přípravy legislativy ke kamerovým systémům, Policii České republiky za nejrozmanitější formy závažných a dlouhodobých zásahů do soukromí občanů, Evropskou unii za financování projektu INDECT, technologii GPS za sledování automobilů bez vědomí majitele v některých státech USA, dohodu ACTA za pošlapávání lidských práv a svobod na úkor zájmů jednoho ze sektorů průmyslu, nebo provozovatele komunitní sítě Facebook.
V kategorii výrok roku porota vybrala zakladatele sociální sítě Facebook Marka Zuckerberga za výrok o tom, že éra soukromí skončila. Pozitivní cenu získala obec Vír za aktivitu místních lidí a zastupitelstva, kteří se vzbouřili proti kamerovému systému zabírajícímu i veřejná místa v obci.

Kontakt ohledně Big Brother Awards:
Kateřina Hlatká
Iuridicum Remedium, o.s.
+420 777 129 592
hlatka @ iure.org
 

Kdo jsme

  • Tento web provozuje iure, neziskovka zabývající se ochranou občanských svobod.
     

Logo IuRe


 

Naše další weby

bba web

IuRe je členem

Internet Defense League