Tento web už je jen archiv. Sledujte digitalnisvobody.cz

Mistrovství světa ve šmírování zahájeno – otevírají se nominace na Big Brother Awards

29. 5. 2012 | 11:03

Už osmým rokem mohou občané nominovat největší narušitele soukromí. Nejvlezlejší firmy, státní instituce i technologie se utkají o osm anticen a jednu pozitivní cenu za ochranu soukromí. Začínají nominace na Big Brother Awards 2012.

Iuridicum Remedium vyhlašuje pomyslné mistrovství světa ve šmírování – otevírá nominace na další ročník soutěže Big Brother Awards pro největší slídily v našem soukromí. Veřejnost nominuje slídili do domácích i mezinárodní kategorií prostřednictvím internetového formuláře na stránkách www.slidilove.cz. Vítěze vybere z došlých nominací odborná porota složená z odborníků na nové technologie, právníků, obránců lidských práv a novinářů.

Elektronické jízdenky a zákaznické karty s čipy, zrušení anonymního cestování a kontroly na letištích, bezpečnostní kamery, obří státní databáze osobních údajů, uchovávání dat telefonními operátory či internetovými providery, technologie pro sledování zaměstnanců či detekci podezřelého chování nebo třeba zákony a obchodní dohody směřující k omezení svobody internetu jako např. ACTA nebo nově americká CISPA - aspirantů na pomyslný mistrovský titul by mohla být celá řada. „V poslední době se doslova roztrhl pytel s nejrůznějšími technologiemi, opatřeními a dohodami, které mají namířeno přímo na soukromí každého z nás. Většinou se zaklínají zajištěním pohodlí nebo bezpečí lidí. S prokazováním, jestli jsou skutečně účinné už je to horší. Boom prostředků k narušení soukromí je možné přirovnat k mezinárodními závodu, proto jsme se rozhodli letošní kampaň trochu ironicky pojmout jako mistrovství světa ve šmírování,“ uvádí Kateřina Hlatká z IuRe.

Soutěž Big Brother Awards se koná ve více než desítce evropských zemích a má za cíl upozornit na rizika, která ohrožují soukromí občanů. V České republice byla soutěž poprvé uspořádána v roce 2005. U nás je známá pod názvem Ceny Velkého Bratra a organizuje ji organizace Iuridicum Remedium. Letos již popáté bude porota udělovat anticeny v sedmi kategoriích – Dlouhodobé porušování lidského soukromí (pro soukromé firmy nebo státní instituce), Největší firemní slídil (pro komerční firmy), Největší úřední slídil (pro státní instituce), Nebezpečná nová technologie, Právní norma Velkého bratra, Slídil mezi národy a Výrok Velkého bratra. Jako každý rok se i letos bude udílet jedna pozitivní cena za počin v oblasti ochrany soukromí.

Mezi největší narušitele soukromí porota minulý rok zařadila mj. Ministerstvo zdravotnictví za dlouhodobé porušování práva na soukromí zbytečným zpracováváním osobních údajů ve zdravotních registrech, dále pak Český statistický úřad za sčítání lidu v roce 2011. Porota „ocenila“ také Dopravní podnik hlavního města Prahy za přípravu systému bezpečnostních kamer s funkcí rozpoznávání obličeje a detekcí podezřelého chování, nebo americký Úřad pro bezpečnost dopravy (Transportation Security Administration) za porušování občanských práv cestující veřejnosti při dopravních kontrolách. Cenu opakovaně získala i Evropská komise za Návrh směrnice o používání údajů jmenné evidence cestujících (PNR).
V kategorii Výrok roku zvítězila předsedkyně České demografické společnosti prof. Jitka Rychtaříková za výroky v rozhovoru s Jakubem Pokorným z MF Dnes, kde vyjádřila zvláštní vztah ke sběru dat v rámci sčítání lidu a ochraně soukromí.
Pozitivní cenu získal Seznam.cz za podmínky ochrany osobních údajů svých služeb, které jsou v porovnání s ostatními srovnatelnými subjekty vůči uživateli férové a společensky odpovědné.

 

Kdo jsme

  • Tento web provozuje iure, neziskovka zabývající se ochranou občanských svobod.
     

Logo IuRe


 

Naše další weby

bba web

IuRe je členem

Internet Defense League