AVÍZO - Nález ÚS ve věci návrhu na zrušení české právní úpravy tzv. data retention bude vyhlášen ve čtvrtek

30. 3. 2011 | 15:52

Ústavní soud ve čtvrtek 31. března v 10.00 hod. vyhlásí nález ve věci zrušení části zákona o elektronických komunikacích a prováděcí vyhlášky, podle kterých se po dobu šesti měsíců preventivně „pro všechny případy“ uchovávány záznamy o e-mailech, telefonních hovorech, sms či přístupech na web.

Padesát jedna poslanců ODS a Strany zelených v čele s Markem Bendou podepsalo podání k Ústavnímu soudu, které vypracovala watchdogová nevládní organizace Iuridicum Remedium (IuRe) v březnu 2010. Cílem je zastavit uchovávání záznamů, tzv. provozních a lokalizačních údajů, každého z nás.

Česká iniciativa přišla po velkém úspěchu v sousedním Německu, kde ústavní soud 2. března 2010 nařídil okamžité vymazání všech dat shromážděných podle právních předpisů vycházejících z tzv. Data Retention směrnice (2006/24/ES. „Vytvořili jsme návrh na ústavněprávní přezkum ustanovení §97, odst. 3, odst. 4 zákona o elektronických komunikacích a jeho prováděcí vyhlášky 485/2005 sb., ze kterých sledování vychází. Náš návrh podpořili poslanci ODS a Kateřina Jacques, kteří podepsali podání k Ústavnímu soudu,“ řekl tehdy právník IuRe Jan Vobořil.

Text stížnosti: http://www.slidilove.cz/sites/default/files/St%C3%AD%C5%BEnost%20k%20%C3...
 

Kdo jsme

  • Tento web provozuje iure, neziskovka zabývající se ochranou občanských svobod.
     

Logo IuRe


 

Naše další weby

bba web

IuRe je členem

Internet Defense League